Skip to main content

Foredrag om VNS epilepsi i Kulturstationen

22. oktober 2022

Café Krampen på Kulturstationen i Humlebæk har inviteret Rannva Gammelgaaard fra Rigshospitalet til at komme og fortæller om VNS stimulator som et middel til at mindske epileptiske anfald.

Café Krampen på Kulturstationen i Humlebæk har inviteret Rannva Gammelgaaard fra Rigshospitalet til at komme og fortæller om VNS stimulator som et middel til at mindske epileptiske anfald.

Foredraget holdes tirsdag den 25. oktober kl. 19.00 og Rannva vil fortælle de fremmødte om følgende emner og overskrifter. 

Hvad er VNS?
Hvem er i målgruppen til VNS?
Hvordan udredes man for at få VNS?
Hvad sker der under og efter operationen?
Hvordan er effekten af VNS? Hvilke bivirkninger er der?
Patientoplevelse fra 2 personer med VNS

Tilmelding til foredraget kan ske på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.@gmail.com eller mobil 23 20 44 86.

Café Krampen er startet på inivitativ af Thorkild Wilson Føns, da han synes der er behov for at lære epilepsi bedre at kende.

Café Krampen byder på hygge med kaffe og kage hver den 1. lørdag i måneden. Der holdes foredrag, gå tur eeller andet, hvor man mødes, deler viden og erfaring om epilepsi. Her kan epilepsi berørte mødes og dele, hvad der ligger Dem på sinde. Læs mere her: www.cafekrampen.dk 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio