Karlebo sommerfest med cup og kræmmermarked
Karlebo Idrætsforening er igen klar med Karlebo Sommerfest, i år holdes det over tre dage, torsdag den 4. august til lørdag den 6. august.
Karlebo Idrætsforening er igen klar med Karlebo Sommerfest, i år holdes det over tre dage, torsdag den 4. august til lørdag den 6. august.
Karlebo sommerfest, der har eksisteret siden 1933, da Karlebo IF blev stiftet, starter med stort bankospil torsdag den 4. august. Der er kræmmermarked lørdag den 6. august fra kl. 10-16, hvor de glade kræmmere sælger alt fra pileflet til legetøj. Der kan allerede bestilles stadeplads nu hos
Karlebo Cup fodboldturneringen er også en fast ingrediens på Karlebo Sommerfest og der kan allerede nu bookes plads i turneringen ved at ringe til Michael P på telefon 30340896 eller mail
”I år bliver festen over tre dage og planen er at vi skal have tre hyggelige dage med sport og fest, hvor stemningen er i top. Sæt kryds i kalenderen ved 4-6/8,” siger Karlebos festchef Michael Pedersen Wendt, der sammen med mange frivillige fra Karlebo IF og landsbyen er i fuld gang med planlægningen.