Skip to main content

Fredensborg Musikskole indtager Tivoli med unge musikere

27. april 2026

Når Tivoli åbner portene den 2. og 3. maj 2026, bliver den ikoniske have i hjertet af København fyldt med toner fra hele landet. Blandt de mange deltagere er Fredensborg Musikskole, der sender tre af sine ensembler til hovedstaden som en del af Musikskoledage i Tivoli – et landsdækkende arrangement med omkring 6.000 børn og unge musikere.

Over to dage forvandles Tivoli til et levende lydlandskab med musik fra morgen til aften. På 12 scener rundt i Haven kan publikum opleve alt fra klassisk og folkemusik til jazz, pop og musical, når orkestre, kor, bands og solister går på scenen.

Tre ensembler repræsenterer Fredensborg

Fredensborg Musikskole er repræsenteret af tre forskellige ensembler, som tilsammen viser bredden i skolens musikalske arbejde:

FUSO – Fredensborg UngdomsSymfoniOrkester spiller på Pantomimeteatret lørdag kl. 13.30–14.00
Fredensborg Musikskoles Guitarorkester optræder i Salon 2 søndag kl. 11.30–12.00
Jazzcrunch spiller i Orangeriet søndag kl. 12.45–13.15

Koncerterne finder sted midt blandt Tivolis blomsterbede, forlystelser og gæster, hvor musikken bevæger sig fra scene til scene og skaber en særlig stemning i haven.

Kulmination på mange timers arbejde

For eleverne er deltagelsen et af årets højdepunkter. Bag hver optræden ligger mange timers øvning og undervisning, som nu kulminerer i mødet med et stort publikum.

Samtidig giver arrangementet de unge musikere mulighed for at møde jævnaldrende fra hele landet og opleve, hvordan fællesskabet vokser gennem musikken.

Musikskoledage i Tivoli har været en fast tradition siden 1990 og samler hvert år elever og undervisere fra hele Danmark. I løbet af weekenden kan publikum frit bevæge sig mellem scenerne og opleve flere hundrede koncerter.

Musik skabt af unge

Ifølge programleder Maja Joss Børch fra Danske Musik- og Kulturskoler er det netop de unges energi, der gør arrangementet særligt:

“Musikskoledage i Tivoli er noget helt særligt, fordi musikken kommer direkte fra børn og unge, der spiller med en åbenhed og energi, som smitter. Når tusindvis af unge musikere fylder Haven, opstår der en stemning, hvor både gæster og deltagere mærker, hvorfor musik betyder så meget.”

Arrangementet er inkluderet i entréen til Tivoli og henvender sig til både familier, musikinteresserede og alle, der er nysgerrige på, hvad landets musik- og kulturskoler kan.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio