Skip to main content

World Cleanup Day i Humlebæk

19. september 2019

På lørdag den 21/9 er det ’WORLD CLEANUP DAY’ og i den forbindelse opfordrer KULTUR3050 alle de indbyggere, der har lyst, til at bruge en times-tid på at forskønne området omkring Humlebæk Stationen en smule.

På lørdag den 21/9 er det ’WORLD CLEANUP DAY’ og i den forbindelse opfordrer KULTUR3050 alle de indbyggere, der har lyst, til at bruge en times-tid på at forskønne området omkring Humlebæk Stationen en smule.

Rågernes omgang med skraldespande og menneskernes omgang med cykler gør, at området mildest talt fremstår rodet og uindbydende. Og det er selvfølgelig ikke noget som en lille frivillig forening kan fixe en gang for alle på en time.

Men dels håber foreningen på et nogle ”før og efter” fotos kan bruges til at sætte fokus på sagen hos de ansvarlige instanser, og dels ønsker de at påvirke byens borgere. Tanken er at hvis bare 10 personer om dagen rejser en væltet cykel op eller smider en pommes frites bakke tilbage i skraldespanden, så gør det faktisk samlet set gøre byen meget rarere at bo i for alle.

Så hvis du har lyst, så kom forbi lørdag fra kl. 11 til 12. Mødestedet er ved murstensskulpturen ved siden af stationsbygningen og KULTUR3050 stiller op med det, de kan skaffe af handsker, affaldstænger og skraldeposer, men medbring meget gerne også eget udstyr.

 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio