Mere bus til flere passagerer

Det er udgangspunktet for de omlægninger af busdriften, som Fredensborg Kommune gennemfører i de kommende år.
Omlægningerne blev behandlet på et møde i Plan-, Klima- og Miljøudvalget i marts og igen på udvalgsmødet tirsdag den 1. april.
Det er udgangspunktet for de omlægninger af busdriften, som Fredensborg Kommune gennemfører i de kommende år.
Omlægningerne blev behandlet på et møde i Plan-, Klima- og Miljøudvalget i marts og igen på udvalgsmødet tirsdag den 1. april.

Blandt de væsentligste ændringer er ønskerne om opgradering af linje 384, samt en ny forbindelse mellem Hørsholm og Hillerød.
Fra oktober 2015 nedlægges servicebussen 820 og linjerne 371, 372 og 373, og det undersøges om byområderne i Fredensborg kan busbetjenes via udvidelser på de eksisterende ruter.
Bag ændringerne ligger et ønske om at prioritere de buslinjer, som har stor efterspørgsel og omvendt nedprioritere faste linjer med meget lav efterspørgsel, og som dermed er meget dyre at holde i drift.
I stedet indføres der tilbud om Flextur, som er et tilbud om dør til dør kørsel, der bestilles hos Movia.
Omlægningerne tager udgangspunkt i den busplan, som blev lavet i 2011, hvor borgerne på en række cafémøder var involveret i planlægningen og prioriteringen af den kollektive trafik i kommunen. Forbedringerne indføres gradvist i takt med at kontrakterne med vognmændene skal fornys.

”Den samlede plan giver den kollektive trafik i kommunen et løft”, siger
”Vi vil gerne gøre den kollektive trafik konkurrencedygtig for pendlerne.
Det gør vi ved at styrke de direkte, hyppige og hurtige busforbindelser mellem byerne og stationer i vores kommune og til nabokommunerne.
Og vi vil også gerne sikre, at alle har adgang til den kollektive trafik, og det får de med Flextur.
Den samlede forbedring indebærer nedlæggelse af buslinje 371/ 372 /373.
Man skal dog huske på at de i sin tid blev oprettet, fordi kommunen var bundet af en kontrakt med vognmanden på den nedlagte Telebus.
Denne kontrakt udløber i oktober 2015, og det er derfor sund fornuft ikke at fortsætte linjerne, når de har så lav en benyttelsesgrad som de har”.
Flextur
Flextur er et nyt tilbud i kommunen, hvor det er muligt at bestille en taxa og blive kørt fra dør-til-dør, som en del af den kollektive trafik. Flextur koster 24 kr. ved kørsel inden for kommunen ud over kommunegrænsen betales en kilometertakst på 6 kr. Flextur bestilles via Movias hjemmeside, senest to timer før man vil hentes.
”Borgerne i Fredensborg Kommune har siden oktober, haft mulighed for kørsel med Flextur, og det er der allerede mange som benytter sig a,f” siger Lars Simonsen.
Flextur er under løbende udvikling med blandt andet muligheden for at betale med Rejsekort og reservering af Flextur som en del af en samlet rejseplan.
Vi informerer løbende om de tilbuddet og de nye muligheder, og vi har sat penge til en større informationskampagne” siger
Ændringer af busdriften
- Fredensborg Kommune arbejder på at linje 384 mellem Fredensborg og Kokkedal opgraderes til R-bus fra december 2014. (R-busser kører med halvtimedrift i myldretiden og timedrift i aften og weekenderne)
- Der samarbejdes med Hørsholm og Hillerød om en ny forbindelse, hvor 377 og 382E lægges sammen til en R-bus til det nye Supersygehus. Det undersøges i den forbindelse, om der kan etableres den mest muligt hensigtsmæssige linjeføring i Kokkedal.
- Fra oktober 2015 nedlægges Servicebussen (linje 820), som koster over 5 mio. kroner om året. Telebussen erstattes af det mere fleksible tilbud Flextur
- Fra oktober 2015 nedlægges desuden buslinje 371/ 372 /373.
Disse linjer er i praksis én bus, som kører omkring Fredensborg 1 gang i timen på hverdage. Bussen har den absolut laveste benyttelsesgrad i kommunen og koster over 2 mio. kroner om året.
Fredensborg Kommune vil frem mod næste års busbestilling analysere en mulig busdækning af byområderne i Fredensborg via de eksisterende buslinjer.
- Der er sat penge af til en større informationskampagne om Flextur i 2015 når Telebussen nedlægges. (Allerede i dag tilbyder kommunen kørsel med Flextur fra dør-til-dør i hele kommunen).
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.