Skip to main content

Julemarked den 1. søndag i advent

20. november 2023

Søndag den 3. december kl. 11-16 er der Julemarked i forsamlingshuset Nødebo Kro. Det traditionelle julemarked åbner dørene kl. 11,00 og fra cirka 30 boder sælges der hjemmelavede sager af alle slags. Der vil være dekorationer, pileflet, smykker, kunst, godter, nisser, filt og meget mere.

Kroen vil dufte af jul og hygge, og der vil være pyntet med lys og gran. I forsamlingshusets café bydes på glühwein, æbleskiver og burgere. Desuden sælges de sædvanlige helt skønne vafler med flødeskum og syltetøj.

Forsamlingshusets husorkester, Nøddeknækkerne, giver en minikoncert kl. 14-15, og modeljernbaneklubben FUT byder velkommen kl. 12-14 til en besigtigelse af de små tog og de landskaber og bymiljøer, de futter rundt i.

Kl.15.30 er der fakkeltog fra Kulturhuset ned Kirken, hvor Nødebo’s fælles juletræ bliver tændt kl. 16. Julemarkedets boder og café lukker kl. 16

Julemarkedet på Nødebo Kro er en af de mange gode traditioner, som vi ikke vil undvære, og så er det tilmed gratis at komme ind.

Lyt til netradio