Skip to main content

Hvordan skal årets julekort se ud?

18. november 2015

Fredensborg Kommunes Kulturudvalg, er gået i samarbejde med Nivaagaards Malerisamling, hvor de opfordrer alle børn og unge mellem 12 og 25 år til at komme med deres forslag til motivet på kommunens julekort.

Fredensborg Kommunes Kulturudvalg, er gået i samarbejde med Nivaagaards Malerisamling, hvor de opfordrer alle børn og unge mellem 12 og 25 år til at komme med deres forslag til motivet på kommunens julekort.

Kunstkonkurrencen hedder Mit Liv – Mit Sted og skal vise motiv fra kommunen, som den unge har et særligt forhold til. Motivet er valgfrit og behøver ikke være et julemotiv og skal indsendes som billede/fotografi, tegning, maleri, collage eller lignende.

Vinderen, 2. og 3. pladsen offentliggøres tirsdag den 8. december kl. 17 på Nivaagaards Malerisamling i Nivå, hvor alle deltagere i konkurrencen bydes velkommen på museet.
1. præmien: Gavekort til biografbesøg for 4 personer + forsidebillede på årets julekort
2. præmien: Gavekort til biografbesøg for 4 personer
3. præmien: Gavekort til biografbesøg for 2 personer
Motivet, der vælges, vil blive trykt på kommunens officielle julekort 2015.
Kortet bliver trykt i 700 eksemplarer og brugt som julekort til kommunens samarbejdspartnere, men kan også blive brugt i andre sammenhænge resten af året.

Deadline for indsendelse af billede: tirsdag den 1. december kl. 12 til Marie Louise Wittenkamp på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller aflever motivet på
Fredensborg Rådhus, Egevangen 3B, 2890 Kokkedal

 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio