Skip to main content

Grundejere fik penge

21. november 2014

 

Grundejerforeningen Fredensborg Søpark præsentere torsdag på et pressemøde et samarbejde med A. P. M;øller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal.

Grundejerforeningen Fredensborg Søpark præsentere torsdag på et pressemøde et samarbejde med A. P. M;øller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal.

Fonden har betalt for restaureringen af Brede Allé i Fredensborg Slotspark og giver nu 1,2 millioner kroner til grundejerforeningen, der kan skabe en historisk smuk sammenhæng mellem barokhave og en grundejerforenings fællesarealer.

- Der findes ikke nogen grundejerforening, som har så langt et fælles skel med et slot.

Det smitter af, og det inspirerer.

Slottet er et dagligt fikspunkt for os alle, sagde Anders Helner, formand for Fredensborg Søparks grundejerforening på pressemødet.

I programmet Morgenkrydderen søndag den 23.11.14 mellem kl. 10 og 12.00 på Radio Humleborg kan høre mere fra pressemødet.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio