Skip to main content

Sommerkoncert i “Den gamle Biograf”

30. maj 2014

 

Festlig sommerkoncert i “Den gamle Biograf” i Fredensborg med gospel,populære harmoniorkesternumre, fællessang og kaffe med hjemmebagt kage i pausen.

 

Festlig sommerkoncert i “Den gamle Biograf” i Fredensborg med gospel,populære harmoniorkesternumre, fællessang og kaffe med hjemmebagt kage i pausen.

 

 


Torsdag d. 12.juni kl 19.30 afholder Humlebæk Gospelkor og Fredensborg Byorkester en sommerkoncert.

Glad og livsbekræftende gospelmusik vil fylde Fredensborg Bio, når Gospelkoret synger skønne ballader med en masse god energi, som vil smitte af på publikum.

 

 

Koret har eksisteret siden 2006 og dirigeres af Anette Wiik Vesterager. Fredensborg Byorkester vil fylde den anden halvdel af koncerten med populære orkesternumre som Sophisticated Ladies, Intermezzo fra Cavalleria Rusticana og “En yndig og frydefuld sommertid “som nogle eksempler på det varierede program.

 

 

Byorkestret har eksisteret siden 1982 og har spillet ved mange lejligheder i og udenfor kommunen.

Orkestret består af ca 30 musikere og dirigeres af Hanne Riberholt.

I pausen kan købes kaffe og hjemmebag.

Koncerten er gratis.

 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio