Skip to main content

Skriv en fantasynovelle og vind rejse til London

30. juli 2018

Er man til drager, trolddom, helte og fremmedartede verdener, og kan man lide at skrive spændende historier, så inviterer Fredensborg Bibliotekerne i samarbejde med Herlufsholm Fantasy Bogmesse til en stor novellekonkurrence.

Er man til drager, trolddom, helte og fremmedartede verdener, og kan man lide at skrive spændende historier, så inviterer Fredensborg Bibliotekerne i samarbejde med Herlufsholm Fantasy Bogmesse til en stor novellekonkurrence.

Børn og unge mellem 10 og 18 år med skrivetalent kan deltage i fantasykonkurrence og vinde en tur til Warner Bros Studio i London, hvor Harry Potter-filmene blev lavet.

For at deltage i konkurrencen skal man være i aldersgruppen 10-12 år, 13-15 år eller 16-18-år, og så skal man brænde for at skrive fantasy. Ved fantasy forstås, at historien skal indeholde et element af magi, noget overnaturligt eller noget med fabeldyr. Indsendte noveller skal være på dansk og højst fylde 10 A4-sider. 

Noveller indsendt via Fredensborg Bibliotekerne deltager først i en lokal konkurrence. De bedste noveller i hver alderskategori går videre til en konkurrence for Region Hovedstaden. Vinderen herfra skal til sidst op mod de bedste noveller fra landets øvrige regioner. 

Yderligere deltaljer, om hvordan man rent praktisk deltager, kan ses på Fredensborg Bibliotekernes hjemmeside under ”Børn & forældre” eller i en folder, som kan hentes på biblioteket. 

Novellekonkurrencen er en del af Herlufsholm Fantasy Bogmesse, som afholdes for syvende gang den 19.-20. oktober. Her vil de heldige og dygtige vindere af præmierne også blive offentliggjort. 

Ud over rejsen til London er der mulighed for at vinde gavekort til Bog & Idé.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio