Se på Ørne i Skåne
Igen i denne vinter inviterer Danmarks Naturfredningsforenings lokalafdeling i Fredensborg kommune, på ørnetur til Skåne. Det er i år Søndag den 22. februar 2015 - tilmeldingsfrist en uge før.
Igen i denne vinter inviterer Danmarks Naturfredningsforenings lokalafdeling i Fredensborg kommune, på ørnetur til Skåne. Det er i år Søndag den 22. februar 2015.
Som de foregående år besøges Börringesjön, Fyledalen og andre gode fuglelokaliteter i det smukke område nord for Ystad. Turleder er Uffe Fester.
Der vil være tre steder, hvor man kan stige på turen. Første mødested er Fredensborg Station, her afgår bussen kl. 7.30. Andet mødested er Kokkedal Station vest, afgang her fra er kl. 7.50. Treide og sidste mødested er Sjælør Station, det er kl. 8.30.
Det er vigtigt at tilmelde sig før turen og det skal ske til Dennis Jæger, senest en uge før arrangementets afholdelse - det vil sige senest søndag den 15. februar. Tilmelding kan enten ske direkte til mobilnummer 4044 4719, eller via e-mail til
Det er en god idé at huske sin kikkert, en madpakke og noget varmt tøj.
Pris for deltagelse er 310 kr. for voksne og 190 kr. for børn.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.