Skip to main content

Opera og fællessang i den Gl. Bio med Lars Bo Ravnbak

16. november 2019

Operasanger Lars Bo Ravnbak vender tilbage og byder på en skøn musikalsk oplevelse i novembermørket i Fredensborg Gamle Bio lørdag den 23. nov. 2019 kl. 15.00 – 17.30.

Operasanger Lars Bo Ravnbak vender tilbage og byder på en skøn musikalsk oplevelse i novembermørket i Fredensborg Gamle Bio lørdag den 23. nov. 2019 kl. 15.00 – 17.30.

I et one-man show akkompagnerer Lars Bo sig selv på flyglet og underholder med skønne lyse opera- og operettetoner fra Tosca, La Boheme, Rigoletto, Farinelli, Den Glade Enke og Smilets Land. Vores humør kommer helt i top.

I anden afdeling spiller Lars Bo op til fællessang, hvor vi alle får lejlighed til at synge med og røre stemmerne med en håndplukket buket af de allerbedste danske og svenske sange. Lars Bo har et bredt repertoire, og vil give plads til overraskelser og bud fra publikum undervejs.

Lars Bo Ravnbak, der i dag synger tenor i Operakoret på Det Kongelige Teater er cand.mag. i musik- og teatervidenskab. Han er en vaskeægte Fredensborg-dreng, der nu efter årtier vender tilbage til barndom-mens land. Han husker selv fire-forestillingerne med Gummi Tarzan, Star Wars m.fl. i Den Gamle Biograf.

Velkommen til at festlig eftermiddag, hvor humøret får et løft. Vi glæder os til at byde Lars Bo velkommen tilbage i Gamle Bio, til at høre ham synge, og til at vi alle kan synge sammen med en rigtig operasanger.

Billetter á 50 kr., som inkluderer lidt at drikke, kan bestilles på www.fredensborgbio.dk

 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio