Skip to main content

Nye åbningstider på Fredensborg Bibliotekerne fra midten af marts

12. februar 2016

Nivå Bibliotek har fortsat fredagsåbent og de selvbetjente biblioteker i Humlebæk og Fredensborg får længere åbningstider.

Nivå Bibliotek har fortsat fredagsåbent og de selvbetjente biblioteker i Humlebæk og Fredensborg får længere åbningstider.

Til gengæld reduceres den del af åbningstiden, hvor lånerne kan blive betjent. Det besluttede Kulturudvalget på sit møde den 9. februar, hvor udvalget skulle udmønte den besparelse på 1 mio. kr., som byrådet vedtog med budgettet for 2016-19.



”Vi er naturligvis kede af at skulle reducere bibliotekets betjente tider, men det er nu engang den økonomiske virkelighed Fredensborg Kommune befinder sig i.

Til gengæld er vi glade for, at det lykkedes at finde en løsning, hvor Nivå Bibliotek kan holde åbent om fredagen, og at vi får mulighed for at indføre en efterspurgt selvbetjeningsløsning på Humlebæk Bibliotek.

Erfaringerne fra Fredensborg Bibliotek er, at borgerne oplever dette som en væsentlig serviceforbedring”, siger Ulla Hardy-Hansen, der er formand for Kulturudvalget.

Den betjente åbningstid på Fredensborg, Humlebæk og Nivå biblioteker bliver mandag til torsdag 12-18 samt lørdag kl. 10-13. Desuden vil Nivå Bibliotek have åbent med betjening om fredagen 15-18.

Samtidig med de nye betjeningstider indføres en efterspurgt udvidet åbningstid med selvbetjent adgang på Humlebæk Bibliotek. Åbningstiderne på Humlebæk og Fredensborg Biblioteker øges til alle ugens dage kl. 7-23 året rundt. Kokkedal Cafébibliotek vil fortsat holde åbent tirsdag og torsdag klokken 10-15, men fremover ikke i skolernes ferier.

Til spørgsmålet om, hvorfor Nivå Bibliotek og Medborgercenter ikke også kan åbne for selvbetjening, siger næstformand for Kulturudvalget Bo Hilsted: ”Med de lokale forhold, som gør sig gældende omkring Nivå Center, mener vi ikke, at det på nuværende tidspunkt er forsvarligt at holde biblioteket åbent uden opsyn. Vi vil dog løbende arbejde for, at det bliver muligt, og Kulturudvalget opfordrer til, at der ved kommende budgetforhandlinger sikres finansiering til indførelse af selvbetjening inklusiv vagtordning på Nivå bibliotek. Derfor er jeg også særlig glad for, at det har lykkedes os at finde en løsning, hvor Nivå Bibliotek fortsat holder åbent om fredagen.”

 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio