Maling og skrivning bragte hende ud af depression
Forfatteren Malene Gruve fortæller den 28. april på Humlebæk Bibliotek om sin bog ”Alene du”, og om hvordan skrivning og maling hjalp hende ud af en depression.
Forfatteren Malene Gruve fortæller den 28. april på Humlebæk Bibliotek om sin bog ”Alene du”, og om hvordan skrivning og maling hjalp hende ud af en depression.
Har man selv en psykisk lidelse, eller har man problemet tæt inde på livet via pårørende eller venner, kan man den 28. april klokken 16, høre en opløftende beretning, om hvordan det måske er muligt for den syge at få det bedre. Det lykkedes i hvert fald for forfatteren Malene Gruve, som denne eftermiddag fortæller om, hvordan hun i en ung alder blev ramt af angst, depression og anoreksi, og hvordan skrivning og malerkunsten hjalp hende ud af det igen og var med til at danne hendes personlighed.
Foredraget med Malene Gruve tager udgangspunkt i den bog hun udgav i 2015 med titlen ”Alene du”, som består ikke bare af hendes skrevne beretning om sygdomsforløbet, men også hendes malerier, der spillede en vigtig rolle i .
Om bogen ”Alene du” skrev psykologen Helle Prip i sin anmeldelse: ” Det er en fascinerende psykologisk rejse om at finde sin egen vej igennem den oplevede ensomhed og angst i barndomshjemmet. Den er en gave til alle der læser den, fordi den er så autentisk og på ægte poetisk vis skildrer de indre oplevelser i et ungt ulykkeligt menneske.”
Foredraget med Malene Gruve er gratis at overvære, og man kan tilmelde sig via www.fredensborgbibliotekerne.dk eller på sit lokale bibliotek i Fredensborg Kommune.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.