Fredensborg Musikskole optræder på Humlebæk Bibliotek
Mandag den 13. april fejrer elever fra Fredensborg Musikskole deres featureuge med en levende koncert på Humlebæk Bibliotek.
Mandag den 13. april fejrer elever fra Fredensborg Musikskole deres featureuge med en levende koncert på Humlebæk Bibliotek.
Mandage er ikke ret mange menneskers favoritdag, men mandag den 13. april kan hurtigt gå hen og blive en af de bedre af slagsen. I hvert fald hvis man møder op på Humlebæk Bibliotek klokken 17.
Her vil sanggruppen Soundzips, jazzorkesteret Jazzcrunch og solosangere vil optræde med musik af blandt andet The Corrs, Mads Langer og Wes Montgomery.
Alle de optrædende kommer fra Fredensborg Musikskole, som netop i uge 16 har deres årlige featureuge.
Det er musikskolelærerne Randi Pontoppidan og Niels Lichtenberg, der står i spidsen for eleverne, og de lover en eftermiddag med friske toner af både pop, jazz og soul.
Det er ganske gratis at opleve koncerten, og ingen tilmelding er nødvendig. Det er bare om at sætte kursen mod Humlebæk Bibliotek efter fyraften.