En aften med en meget passioneret formidler !
Medborgerhuset Egedal lagde mandag aften lokaler til, da Foreningen for Kulturelle Projekter i Kokkedal havde inviteret til en aften om kommunikation med Tommy Krabbe fra Nivå Nu.
Efter en kort velkomst fra familiemedarbejderen Louise Mehnke fra Kokkedal på vej gik ordene løs fra den blændende taler Tommy Krabbe.
Emnet var kommunikation, som er et modul hos den nye stiftede bydelsmødregruppe i Kokkedal.
Tommy er 33 år og arbejder til dagligt hos det boligsociale projekt Nivå Nu. Hans uddannelsesmæssige baggrund som Cand. Mag. i Kommunikation kunne man tydeligt se og høre i medborgerhuset Egedal mandag den 4 marts.
Hvad er Kommunikation ? Og hvad betyder det for os ?
Tommy nægtede at give én enkelt definition til ordet kommunikation, da folk har forskellige opfattelser og fortolkninger til netop dette ord.
Der blev snakket om kommunikations vigtige rolle blandt mennesker så der ikke opstår konflikter.
Ligeledes var der workshops og opgaver til de ca. 20. fremmødte deltagere bl.a. var der en opgave om at finde skostørrelsen til sin partner (altså personen der sidder ved siden af),og alt dette skulle hjælpe til bedre at
kunne kommunikere med hinanden.
Værktøjskassen
Tommy talte om samt viste en hel del hjælpe-ord/udtryk og figurer som kan bane vejen til bedre kommunikation. Blandt disse kan vi nævne:
- Dialog og ikke monolog.
- Man skal overbevise folk at de kan tage fejl og at ens mening ikke altid er enstemmig med hvad der er realiteten.
- Forskellige perspektiver.
- Sprogelig forståelse kan være et arbejde til bedre kommunikation.
- Folk har forskellige opfattelser af samme begreber.
- Man skal formidle et budskab
- At være positiv og lyttende fremmer forståelsen
- Man kan ikke *ikke* kommunikere.
- Vi forventer altid at andre er ligesom Os.
- Jeg er ikke underlig, jeg er bare ikke dig.
- Den der tror er færdig uddannet er helt færdig.
- Vi ser næsten aldrig andres intentioner.
- Samtale fremmer forståelsen.
- Vi skal aflæse hinandens tanker ved at kommunikere med hinanden.
- Aktiv Lytning
Og hermed er nøgle-ordene for bedre kommunikation
1. Tilbagekanelisere. (Ja..aha…okay….mmmmh).
2.Spørge ind-nøgle ord.
3.Sætte sig selv på standby.
“Det var en meget lærerig aften, vi kan helt sikkert anbefale Tommy. Han er
en meget overbevisende taler” siger Ibrahim Rashdan fra Foreningen Fra Kulturelle Projekter, der sammen
med Ihab Saad blev inspireret af Tommy og vil føre teknikken videre.
Besøg foreningens hjemmeside på http://www.ffkp.dk eller på Facebook http://www.facebook.com/group.php?gid=130788516933153