Caribiske toner på Nødebo Kro
Drøm dig til en aften ved det caribiske hav., når Salsaorkestret VIVA fredag den 4. marts kl. 21.00 gæster Forsamlingshuset Nødebo Kro fmed mulighed for spisning kl. 19 00. Lad dig kærtegne af en mild brise af toner fra en fjern fortid af længsel og melankoli. Cubansk Son som ”la Tradición” foreskrev i halvtredserne, og som det lød - og stadig lyder - i ”La Casa de Trova”.
Drøm dig til en aften ved det caribiske hav., når Salsaorkestret VIVA fredag den 4. marts kl. 21.00 gæster Forsamlingshuset Nødebo Kro med mulighed for spisning kl. 19 00. Lad dig kærtegne af en mild brise af toner fra en fjern fortid af længsel og melankoli. Cubansk Son som ”la Tradición” foreskrev i halvtredserne, og som det lød - og stadig lyder - i ”La Casa de Trova”.
VIVA består af salsamusikere fra Danmark, som har fundet sammen i en fælles interesse for en særlig æra i cubansk musik, der hylder det enkle og melodiske og ikke mindst det dansable med smægtende ballader og medrivende rytmer. Publikum tages med på en rejse gennem landskaber af gamle cubanske ”hits”. Der er latin versioner af de største hits fra bl.a Pharell Williams og Duffy, og ind imellem et par egne kompositioner. Der er også plads til en lille Plena fra Puerto Rico, en rytme der rykker og til noget alle kan synge med på.
Salsaorkestret VIVA startede i 2003 og etablerede sig hurtigt som et intimt og stilsikkert band med energi og drive. De har spillet i hele landet, fra Copenhagen Jazzhouse til Skanderborg Festival, med velswingende salsa udført af 6 mand m/k, der i den grad kommer ud over scenekanten. Der er gang i den - men på en intim måde. Det er til fest og dans men egner sig også til at lytte til.
Jeanette Arp og Emilio Arp er VIVAs forsangere, Carsten Kær spiller piano, Martin Krogh er med på bas, mens Jesper Nørløv Arnholtz og Kim Adrian tager sig af percussion, hvilket vil sige congas, bongos, timbales og klokker. De spiller salsa, som appellerer til det brede publikum, der sætter pris på livsglad musik leveret af nogle af de mest garvede kræfter i det danske salsamiljø.
Inden musikken starter, kan man spise middag kl. 19 med en to-retters menu for kun 160 kr. (135 kr. for medlemmer af Forsamlingshusets Venner). Spisebilletterne skal købes i forsalg på forsamlingshusets hjemmeside www.noedebo-kro.dk senest onsdag den 2. marts kl. 12.
Men alle er naturligvis velkomne til musikken - også dem, der har spist hjemmefra. Billetter til musikken koster 150 kr. ved indgangen og 140 kr. i forsalg på www.noedebo-kro.dk . Gratis med årskort.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.