Stilhed og sting: Håndarbejdskreds på Nivaagaards Malerisamling
Efterårets håndarbejdskreds på Nivaagaards Malerisamling inviterer til ro, fordybelse og kreativt fællesskab under overskriften Stilhed og sting.
Med inspiration fra den aktuelle udstilling af Janus la Cour, der i sine landskabsmalerier formåede at indfange koncentration og fordybelse, rettes blikket denne gang mod håndens arbejde: At reparere og bevare det nære gennem nål, tråd og minder.
Designeren Line Sander, kendt for sine reparationsteknikker og quiltede jakker af genbrugstekstiler, leder forløbet. Hun guider deltagerne i forskellige mending-teknikker – og stiller både sygrej og lapper fra sine egne gemmer til rådighed.
– At reparere i stedet for at smide ud er både bæredygtigt og meningsfuldt. Samtidig kan håndarbejde give en ro, der minder om meditation, fortæller Line Sander.
Håndarbejdskredsen finder sted torsdage den 18. og 25. september samt 2. og 9. oktober, alle dage fra klokken 16 til 18.
Alle kan være med – uanset niveau. Det eneste, man selv skal medbringe, er et stykke tøj, uldsokker eller andet, man ønsker at reparere.
Forskerne taler om craft psychology: At arbejde med hænderne kan give både glæde og afstressning. Netop den kombination af nærvær og kreativitet er omdrejningspunktet for Stilhed og sting på Nivaagaards Malerisamling.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.