Skip to main content

Slotsdysten vender tilbage

22. september 2026

En humoristisk musikalsk dyst mellem kongelige slotte kan opleves i Kulturhuset Fredensborg Gamle Bio, når Slotsdysten genopføres i anledning af Fredensborg Slotskirkes 300-års jubilæum.

Lørdag den 4. oktober kl. 16.00 bliver der mulighed for at opleve en ganske særlig del af Fredensborgs historie, når Slotsdysten vises på det store lærred i Kulturhuset Fredensborg Gamle Bio.

Arrangementet er en del af fejringen af Fredensborg Slotskirkes 300-års jubilæum i oktober 2026 og arrangeres af Bevaringsforeningen, Fredensborg Folkeuniversitet og Kulturhuset Gamle Bio.

Slotsdysten blev oprindeligt opført som en del af festlighederne i Kuppelsalen i 1726, da Fredensborg Slot stod færdigt. Den humoristiske forestilling er en musikalsk lovprisning af Fredensborg Slot, som i konkurrencen med tre andre kongelige slotte forsøger at vinde kong Frederik IV's gunst.

Den historiske tekst er bevaret og er siden blevet oversat til dansk. Musikken er komponeret af den oprindelige komponist, Reinhard Keiser, og i den nye visning kan publikum følge handlingen på det store lærred med danske undertekster.

300 års historie på lærredet

Genopførelsen giver dermed publikum mulighed for at komme tæt på en festlig tradition fra Fredensborg Slots tidlige historie – og samtidig opleve, hvordan man for næsten 300 år siden fejrede det nye kongelige slot.

Filmen varer cirka 75 minutter og indledes af Gorm Tortzen, som vil introducere værket for publikum.

Der er gratis adgang, og alle er velkomne.

Dørene til Kulturhuset Fredensborg Gamle Bio åbner kl. 15.30, mens selve visningen begynder kl. 16.00. Jubilæumsfejringen markeres desuden med et glas.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio