Fredensborg Bibliotekerne fejrer grundloven med Sigurd Barrett
Når grundlovsdag nærmer sig, markerer Fredensborg Bibliotekerne begivenheden med både børneunderholdning, debat og kreative aktiviteter for hele familien.
Allerede onsdag den 4. juni får børn og familier mulighed for at møde Sigurd Barrett, når han gæster Folketeket under Fredensborg Bibliotek med en forestilling om grundloven fortalt gennem sang, musik og historier.
Arrangementet begynder klokken 17 og varer cirka en time. Billetter koster 75 kroner, mens medlemmer af Biblioteksklubben og modtagere af Børnebibliotekets nyhedsbrev kan komme med for 65 kroner. Billetter kan købes via bibliotekernes hjemmeside.
Grundlovssalon med debat om grundloven
På selve grundlovsdag den 5. juni inviterer biblioteket de voksne indenfor til Grundlovssalon på Fredensborg Bibliotek fra klokken 10 til 11.30.
Her er temaet, om den danske grundlov – efter 176 år – trænger til et eftersyn. Arrangementet er gratis, men kræver tilmelding. Deltagerne kan samtidig nyde kaffe og et stykke grundlovskage.
Udstilling og kreative aktiviteter
Ud over de to arrangementer kan besøgende allerede nu opleve en særlig grundlovsudstilling på Fredensborg Bibliotek. Her kan både børn og voksne gå på opdagelse i grundlovens paragraffer og komme med egne forslag til nye regler og rettigheder.
Udstillingen kan opleves frem til den 7. juni.
For de yngste er der desuden oprettet et kreativt grundlovsbord, hvor børn kan folde deres egen nip-napper med grundlovens paragraffer.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.