Skip to main content

Forår 2015

21. april 2015

Så er det forår ved Esrum sø

 

 

Så er det forår ved Esrum sø

Redaktionen har modtaget dette flotte forårsbillede fra en læser, Poull Erik og med det kan vi konstaterer at bøgen er sprunget ud ved Esrum sø. Her fanget ved mindestenen i Fredensborg Slotspark.

Og det er den sikkert også mange andre steder.

Bøgen er jo det helt rigtige forårstegn. Bøgen er et af vore danske nationalttræer og er et vigtigt skovtræ, men bruges også til klippede hække imellem haverne.

Bøg findes overalt i det vestlige Europa, hvor den indgår i blandede løvskove på næringsrig, veldrænet og kalkrig bund. I Danmark findes den i næsten alle større løvskove. I følge internetsiden Wikipedia er det dog sjældent på Læsø, Anholt og i dele af Nordjylland. 

 

 

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio