Aftale på plads om to nye børnehuse i Kokkedal og Fredensborg
Der er nu indgået aftale om opførelsen af to nye børnehuse i Fredensborg Kommune. Børnehusene skal ligge i henholdsvis Kokkedal og Fredensborg og skal imødekomme den stigende mangel på pladser til kommunens 0-6-årige børn.
Hvert børnehus får plads til omkring 110 børn og opføres med et samlet areal på cirka 1.100 kvadratmeter. Byggeriet har været i udbud, og det er JYTAS A/S, der i samarbejde med Arkitektfirmaet RUM, landskabsarkitektfirmaet ARKPLAN og ingeniørfirmaet Meldrup Pugholm skal stå for opførelsen. Kommunens bygherrerådgiver er COWI i samarbejde med Arkitema.
Ifølge borgmester Thomas Lykke Pedersen har det været afgørende både at sikre gode rammer for børn og medarbejdere og at tænke bæredygtighed ind i byggeriet:
– Vores børn og medarbejdere skal trives hver dag og have ordentlige forhold både inde og ude. Samtidig ønsker vi at bygge mest muligt bæredygtigt. Derfor er jeg meget tilfreds med, at vi nu har en aftale, der både lever op til vores ønsker og holder sig inden for budgettet, siger borgmesteren.
De to børnehuse opføres i vid udstrækning i træ og uden traditionelt betonfundament. Der installeres solceller på tagene, og der anvendes gennemgående miljøvenlige materialer.
Indretningen tager udgangspunkt i pædagogiske principper, som kommunens pædagogiske ledelse og medarbejdere har været med til at udvikle. Forperson for Børne- og Skoleudvalget, Soma Mayel, forklarer, at fokus er på børnenes hverdag:
– Indendørs indrettes bygningerne med mest mulig plads på stuerne frem for store fællesarealer. Hver stue får sin egen indgang og garderobe, så børnene oplever overskuelige rammer og nem adgang til udeliv.
Også udearealerne får stor betydning med grønne legepladser, naturlige kroge og beplantning, der giver plads til leg og fordybelse. Som en særlig del af den kunstneriske udsmykning etableres der desuden en sansehave.
Børnehuset i Kokkedal placeres syd for Egedalshallen på det nuværende parkeringsareal, mens børnehuset i Fredensborg opføres på Lystholm som erstatning for det midlertidige byggeri.
Der er samlet afsat 120 millioner kroner til de to nye børnehuse.
Illustration: De to nye børnehuse på hver 1.100 kvm. opføres i to etager og hovedsageligt i træ – og med tæt kontakt til udearealerne. Illustrationen viser ikke den endelige og præcise udformning af de to børnehuse, men de grundlæggende principper i byggeriet.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.