Skip to main content

DEBAT: Et klap for folkeskolelærerne

24. september 2014

af: Bo Hilsted

Medlem af Børene og Skoleudvalget(S)

Der er grund til at kippe med flaget for folkeskolelærerne, der i dette skoleår er gået i gang med et arbejdsliv, der er meget anderledes end de(t) foregående.

Oven på konflikt og regeringsindgreb blev en ny skolereform gennemført med krav om øget tilstedeværelse, nye læringsformer, ændrede arbejdsvilkår, alt dette - viser det sig, desværre – i skoler, der ikke alle er klar til at rumme den øgede lærertilstedeværelse.

Det kan undre, at dette ikke er på plads, når de nye krav om arbejdspladser har været kendt i mere end et år, og det ansvar bør selvfølgelig placeres.

Det stresser naturligvis medarbejderne, at man ikke har sin arbejdsplads i det daglige arbejde, men det er min opfattelse, at man på skolerne forsøger at få det bedste ud af det, indtil problemet forhåbentligt bliver løst.

Derfor håber jeg, at alle vil anerkende det store arbejde, der udføres på skolerne, for kun med samlet opbakning fra ledere, lærere, elever og forældre kan skolereformen blive en succes.

Bo Hilsted

Medlem af Børene og Skoleudvalget(S)

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio