Podcast: Genhør Morgenkrydderen fra uge 07
Fik du ikke hørt vores lokale magasinprogram, Morgenkrydderen i søndags den 16. februar 2020, eller genudsendelsen fra mandag den 17. februar kan du høre den her, hvor emnerne er udstilling om Dronning Margrethe i anledning af hendes 80 års med pressefotos af John Stæhr og samtale med Bent Skov Larsen fra Lokalhistorisk forening.
Fik du ikke hørt vores lokale magasinprogram, Morgenkrydderen i søndags den 16. februar 2020, eller genudsendelsen fra mandag den 17. februar kan du høre den her.
I denne udgave af Morgenkrydderen har vi en samtale med den snart 80 årige pressefotograf John Stæhr. Anledningen er at han er ved at forberede en udstilling på Fredensborg Museum i Auderød. Udstillingen handler om Dronning Margrethe i anledning af hendes 80 års dag i april måned.Fotografierne er taget i perioden 1963 til 1973.
Udstillingen kan ses fra åbningen af museet den 01 marts til sæsonslut den 01 oktober.
Vi hører om...
- alder, opvækst og uddannelse
- rallykører hvor han var Danmarksmester i flere klasser
- udvælgesen af billederne
Så har vi haft en samtale med Bent Skov Larsen der bor i Humlebæk.
Vi hører om
- opvækst, uddannelse, lærer i Humlebæk og på Endrup skole
- men mest om lokalhistorien
- var med til at stifte Fredensborg Humlebæk Lokalhistoriske Forening i 1981
- har været formand i næsten 25 år, og er nu næstformand
- er aktiv på Lokalhistorisk Arkiv på rådhuset hver mandag
- foreningens årbøger og bogudgivelser
- foredrag
Der er også lidt korte nyheder fra vores hjemmeside Humleborg Online
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.