Skip to main content

Vil du være nævning eller domsmand?

27. december 2022

Nævninger og domsmænd kaldes under ét for lægdommere og deltager i vidt forskellige straffesager. Du kan nu søge om at blive lægdommer i perioden 2024-27.

Nævninger og domsmænd kaldes under ét for lægdommere og deltager i vidt forskellige straffesager. Du kan nu søge om at blive lægdommer i perioden 2024-27.

Som lægdommer skal du ikke have særlige juridiske kvalifikationer. Tværtimod er tanken, at du med åbent sind og en kritisk holdning til det, du præsenteres for i retten, skal være med til at afgøre sagen.

Grundlisteudvalget i Fredensborg Kommune opfordrer nu kommunens borgere til at ansøge om at blive lægdommere og dermed blive optaget på den såkaldte grundliste. Du skal være mellem 18 og 76 år, dansk statsborger og have adresse i kommunen.

Fra grundlisten udtrækkes de nævninger og domsmænd, som sammen med en eller flere juridiske dommere medvirker i en række straffesager.

"Vi håber, at rigtig mange borgere vil ansøge om at blive nævning eller domsmand, for de udgør en meget vigtig del af vores domstolssystem. Og vi håber også, at mange yngre borgere og borgere med anden etnisk baggrund end dansk vil søge", siger formand for Grundlisteudvalget Ove Wraae Pedersen.

Grundlisteudvalget skal i alt vælge 139 borgere til grundlisten og sikre, at grundlisten udgør et alsidigt og repræsentativt sammensat udsnit af kommunens befolkning. Grundlisten bliver sendt til Østre Landsrets præsident inden 1. april 2023. Herefter trækker landsretten lod blandt de personer, der er optaget på kommunernes grundlister, og udtager dem, der skal virke som nævninger og domsmænd fra 1. januar 2024 og fire år frem.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio