Skip to main content

VIGTIG information fra Fredensborg Forsyning: Kogeanbefaling efter fund af coliforme bakterier

6. december 2025

Fredensborg Forsyning udsendte lørdag eftermiddag en vigtig besked til borgere i kommunen, efter at der er fundet et lavt indhold af coliforme bakterier i drikkevandet. Forsyningen arbejder i øjeblikket intensivt på at finde årsagen til forureningen.

Ifølge Forsyningen er der risiko for, at drikkevandet i dele af kommunen er forurenet, og borgerne opfordres derfor til at koge vandet, inden det drikkes eller bruges til madlavning.

Sådan koger du vandet korrekt

Forsyningen oplyser, at to minutters kogning effektivt dræber bakterierne.

Ved elkedel eller gryde anbefales to opkog med 2–5 minutters mellemrum.

Vand fra kaffe- og temaskiner bliver ikke varmt nok til at være sikkert.

Lav risiko for sygdom – men kog vandet

Der er indtil nu kun fundet meget små mængder af bakterier, og Forsyningen vurderer, at risikoen for sygdom er lav. Alligevel anbefales det at koge alt drikkevand fra nu af og indtil nye prøver viser, at vandet igen er sikkert.

Forsyningen forventer svar på nye vandprøver inden for kort tid. Når kogeanbefalingen kan ophæves, vil borgere blive direkte informeret.

Borgerne opfordres til at kontakte egen læge, hvis de bliver dårlige.

Usikkerhed om omfanget – borgere fra både Fredensborg og Humlebæk berørt

I den udsendte information fremgår det ikke præcist, hvilke områder der er ramt. På sociale medier fortæller borgere fra både Fredensborg by og Humlebæk, at de har modtaget SMS-varsler fra Forsyningen.

Flere udtrykker bekymring og frustration, og nogle peger på, at situationen vækker minder om sommerens vandudfordringer, hvor dele af kommunen oplevede lignende problemer.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio