Skip to main content

Konservativt byrådsmedlem bliver løsgænger

27. maj 2024

Det konservative folkepartis byrådsmedlem i Fredensborg kommune, Mikkel Hartwich har meldt sig ud af partiet, men fortsætter som løsgænger. Det er anden gang inden for en måned at et byrådsmedlem udtræder af et parti.

På Facebook fortæller han om baggrunden for udmeldelse.

- Det er ikke en udmelding der har været nem, tværtimod, men jeg skal kunne stå på mål for mine værdier og de værdier jeg mener er vigtige for det konservative folkeparti, skriver Mikkel Hartwich og han fortsætter:

- Desværre er der folk i den byrådsgruppe jeg har været en del af, som ikke har de samme værdier/vægter dem på samme måde som jeg og når ordentligheden mangler, ja så har jeg det i hvert fald svært med at se mig selv i øjnene, og en ting jeg altid har lært er, at det skal man kunne.

Det er anden gang i løbet af maj måned at et byrådsmedlem træder ud af sin gruppe. I midten af maj, blev Venstres Carsten Bo Nielsen bedt om at forlade sit parti og nu mister endnu et borgerligt parti sit medlem. At Mikkel Hartwich forlader Det Konservative har haft et længere forløb og startede tidligere på foråret, i det at han for over en måned siden havde fortalt partiet om sine tanker i håb om, at der kunne findes en løsning. Den udeblev og på den baggrund, har han nu truffet sin beslutning og fortsætter som løsgænger i byrådet.

- Tingene har ikke været optimale i +1,5 år og det er det som det her nu bærer præg af, derfor har jeg valgt som jeg har gjort, for på et tidspunkt så er nok nok og hvis man ikke kan stå op for sig selv, hvordan skal man så kunne stå op for borgerne i Fredensborg kommune og det agter jeg fortsat at gøre uden for parti, imens jeg finder ud af hvad der skal ske. Jeg er stadig konservativ og mener det samme i dag som jeg gjorde i går og som jeg i øvrigt gør i morgen, slutter Mikkel Hartwich sit indlæg på Facebook.

Mikkel Hartwich blev valgt ind i byrådet ved valget i 2021 med 200 personlige stemmer. Han er medlem af Børn og Skoleudvalget, Social og Sundhedsudvalget, Fritid og Idrætudvalget samt medlem i Handicaprådet.

Lyt til netradio