Jazzrejse med Fredensborg Jazzklub til Dresdens internationale Dixielandfestival
Tag på jazzrejse med Fredensborg Jazzklub til 52. Internationale Dixielandfestival i Dresden i dagene onsdag 15. – mandag 20. maj 2024. Med på turen er orkestret Six Foot Stompers og turen gør ophold i Berlin for overnatning af hensyn til såvel musikere som deltagere.
Turen starter i Helsingør onsdag morgen ca. kl. 07,00, hvorefter der er opsamling undervejs. Det bliver formentlig i Fredensborg, Høje-Tåstrup, Roskilde og Rønnede.
Ombord på færgen fra Gedser venter den store frokostbuffet, der er incl. drikkevarer. hvor efter turen fortsætter til Berlin for overnatning, inden turen fortsætter til Dresden.
I samarbejde med Den Internationale Jazzfestival og med KIG-Dresden, bliver der lavet et program for de deltagende jazzbands i festivalen. Allerede nu er det planlagt at Six Foot Stompers deltager i den store Riverboat Shuffle med 8 dampere og 16 jazzbands.
Blandt de øvrige deltagene bands kan nævnes Lamarotte (NL), Oldtime Memory Jazzband, Blue Wonder Jazzband m.fl.
Udover Fredensborg Jazzklub deltager yderligere et hold danske gæster, som også kommer med bus til Dresden. Med i denne bus er The Spirit of New Orleans, således at der også tilbydes billetter til koncerter, hvor The Spirit of New Orleans medvirker.
Turen afsluttes mandag den 20. maj, hvor der køres direkte til færgen i Rostock og ombord ventes aftenbuffeten med drikkevarer. Man er tilbage ved
opsamlingsstederne sidst på aftenen.
Rejseleder på turen er Ole og Lone Holde, som også står for tilmelding på tlf. 20 67 52 25. Yderlige information og priser og program findes på www.jazzkanalen.dk
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.