Skip to main content

Foredrag med Jesper Theilgaard om klimaforandringerne

26. maj 2023

Mød tidligere TV-vært og meteorolog Jesper Theilgaard, når han torsdag den 1. juni besøger Egedal Byens Hus og giver et indblik i klimaforandringerne, deres konsekvenser og de løsninger, som bare venter på at blive samlet op.

”Hvordan kan jeg bedst gøre noget, der er til gavn for klimaet? -Og kan jeg også spare penge ved at ændre mine vaner?” De spørgsmål stiller mange sig i denne tid med energi- og klimakrise.

Fredensborg Kommune har fået en ny klimaplan, der som noget nyt sætter fokus på, hvordan ændringer i hverdagen og i de ting, vi køber, kan være til gavn for klimaet. Derfor inviterer Fredensborg Bibliotekerne til en række arrangementer, der giver inspiration til en klimavenlig hverdag:

I foredraget ”Klimaforandringerne” fortæller meteorolog og tidligere TV-vært Jesper Theilgaard om de forandringer, der sker i klimaet i disse år. Foredraget vil give indblik i de globale årsager og samtidig dykke ned i de lokale konsekvenser. For selv om vi er et lille land, går vi ikke fri af vejrmæssige forandringer.

Løsninger er der heldigvis mange af, og vi skal bruge dem både i den gradvise tilpasning til den nye klima og også i den grønne omstilling. Men som Jesper Theilgaard siger: ”Løsningerne har vi, det er kun et spørgsmål om vi vil bruge dem”.

Fredensborg Kommune vil gerne bakke op om klimafællesskaber og grønne projekter. Derfor vil de meget gerne høre om gode klimaideer, ved arrangementet.

Arrangementet starter klokken 19:00 og der er gratis adgang forudsat at man har bestilt plads via Fredensborg Bibliotekernes hjemmeside.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio