Colibakterier i drikkevandet: Nye fund og udvidede kogeanbefalinger i Fredensborg Kommune
Sommerens problemer med colibakterier i drikkevandet fortsætter, og seneste opdateringer fra Fredensborg Forsyning viser desværre, at situationen har udviklet sig i negativ retning. Nu uddeles der gratis 14-liters dunkt med drikkevand.
Kogeanbefalinger udvides
Den 6. august oplyste Fredensborg Forsyning, at kogeanbefalingen nu også omfatter Vejenbrød, og samtidig genindføres anbefalingen for adresser, hvor den ellers blev ophævet tidligere på ugen. Det betyder, at endnu flere borgere i kommunen nu skal koge deres drikkevand – herunder vand brugt til madlavning, opvask og tandbørstning.
Alle berørte husstande får direkte besked via SMS eller e-Boks.
”De påviste fund er meget lave, men af hensyn til din sikkerhed bliver vi nødt til at meddele kogeanbefaling,” lyder det fra forsyningen.
Hvis man allerede har drukket vandet, før man modtager beskeden, opfordres man til ikke at være bekymret, da risikoen vurderes som minimal.
Ny forurening i Kokkedal og Nivå
Den 7. august blev der desuden fundet små mængder af e-coli i Kokkedal vandtårn, som forsyner både Kokkedal og Nivå. Forsyningen har derfor lukket for vandtårnet, og forbrugerne i de to områder får nu deres vand direkte fra Sjælsø Vandværk.
Trods det lave niveau af forurening meddeler Fredensborg Forsyning, at en ny kogeanbefaling gælder for hele Kokkedal og Nivå. Også her er berørte borgere blevet informeret direkte.
”Vi har iværksat mange initiativer for at opspore kilden til forureningen, så vi forhåbentlig kan ophæve kogeanbefalingen snarest muligt,” skriver forsyningen og tilføjer, at de beklager de gener, dette medfører.
Sådan skal du koge vandet
Forsyningen præciserer, at vandet skal koges til ”spilkogning” – altså til 100 °C i minimum 2 minutter – for at sikre, at bakterierne dræbes. Vandet skal bruges til alle formål, hvor det kan risikere at blive indtaget.
Hjælp til berørte borgere
Borgerne i de berørte områder – Nivå, Kokkedal og Gunderød – kan hente en gratis 14-liters vanddunk på Højvangen 23 i Fredensborg i forsyningens åbningstid. Dunken kan fyldes med rent drikkevand fra fx arbejdspladsen, hos familie eller direkte hos forsyningen.
Forsyningen: Vi tager det meget alvorligt
Fredensborg Forsyning forsikrer, at de arbejder intensivt på at finde kilden til forureningen og få situationen normaliseret hurtigst muligt.
”Vi beklager meget alt det besvær, det giver. Vi tager situationen meget alvorligt og arbejder hårdt for at sikre rent drikkevand til alle borgere.”
Opdateret udtalelse udsendt fredag eftermiddagf af Fredensborg Kommune:
”Vi har taget alle midler i brug og arbejder intenst døgnet rundt for at finde årsagen til forureningen. Vi samarbejder med eksterne eksperter, Fredensborg Kommune, rådgivningsvirksomheden Envidan, Styrelsen for Patientsikkerhed og gennemfører hver dag et stort antal undersøgelser af potentielle forureningskilder. Vi håber derfor, at vi meget snart har fundet en løsning, så borgerne igen trygt kan bruge vores vand”, siger Carsten Nielsen, der er formand for Fredensborg Forsynings bestyrelse.
Vigtigt:
Kog vandet i 2 minutter ved 100 °C (spilkogning).
Brug kun kogt vand til madlavning, drikke, opvask og tandbørstning.
Hent gratis vanddunk hos Fredensborg Forsyning, Højvangen 23.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.