Skip to main content

Besøg en mølle i påsken

21. marts 2023

Fredensborg Møllelaug indbyder igen i år til besøg på en af kommunens to flotte gamle møller i påsken. Fredensborgs to møller er begge såkaldte ”hollandske bakkemøller”, hvor man har gravet bakketoppen ud og muret fundament med magasinrum og gennemkørsel. Derefter har man bygget møllen på bakken og anlagt rundgangen direkte på jorden.

Begge møller har malet mel, men af en grovere type end den vi kender i dag. Det meste blev brugt til foder, men begge møller har også leveret til bagerier. Højsager Mølle leverede dagligt til et bageri ved Knurrenborg Vang, få kilometer fra møllen. Ved Karlebo Mølle har der været bageri i en af møllegårdens bygninger.

Højsager Mølle og Karlebo Mølle holder åbent på følgende dage:

  1. + 7. april samt 9. og 10. april. - Alle dage mellem kl. 13:00 og kl. 16:00. Kig ind og få en rundvisning i møllerne, lyder opfordringen fra møllelauget.

Adressen til Højsager Mølle er Højsagervej 8, 3480 Fredensborg, der er adgang via den private vej ved nr. 6, men bemærk at her kun er få P- pladser.
Karlebo Mølle har adresse på Kirkeltevej 161c i Karlebo. Her er kun parkering nedenfor møllebakken og adgang op ad møllebakken.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

Lyt til netradio