265 nye sheltere står klar i statens naturområder: 4 af dem står i Fredensborg
10. oktober 2025
Det har aldrig været mere populært at sove under åben himmel. Sidste år bookede omkring en kvart million danskere en overnatningsplads i de statslige naturområder landet over. Nu bliver det endnu nemmere at finde et sted at søge ly i det fri. Naturstyrelsen har nemlig opført 265 nye sheltere i de statslige naturområder i hele Danmark. Fire af dem har fået plads i henholdsvis Knurreborg vang og Grønholt Hegn.
Det er sket takket være en bevilling på 16 millioner kroner fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal – en investering, der næsten fordobler antallet af Naturstyrelsens sheltere.
Det glæder os, at endnu flere får mulighed for at opleve naturen helt tæt på. Shelterne giver både tryghed og komfort, samtidig med at man stadig er midt i det fri, siger en repræsentant for Naturstyrelsen.
De nye sheltere er spredt ud over hele landet – fra klitplantager i Vestjylland til kystskove på Sjælland – og skal gøre det lettere for friluftsfolk, familier og skoleklasser at finde en naturoplevelse med et minimum af udstyr.
Fire nye sheltere i Fredensborg Kommune
Også Fredensborg Kommune har fået glæde af projektet. Her er der nu fire nye sheltere, som alle ligger i smukke, grønne omgivelser:
- Haletudsen og Karpen i Knurreborg Vang
- Vandspiret og Majblomsten i Grønholt Vang
Her kan man både overnatte i shelter, slå telt op eller blot tage på udflugt i skovene. Shelterne kan bookes, og man kan finde både overnatningspladser, teltpladser og frie teltningsskove i hele landet på www.udinaturen.dk
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.