Skip to main content

DEBAT:..Tryghed – Liberal Alliance foreslår en tostrenget indsats

5. november 2013

Af Helle Abild Hansen,

spidskandidat for Liberal Alliance til Fredensborg Byråd

 


Liberal Alliance håber på Byrådets opbakning til en tostrenget indsats overfor de kriminelle unge og deres familier ved at reorganisere arbejdet med familierne og fastholde nultolerance.

Det skal være slut med at arbejde efter juridisk opdelte afdelinger og kontoplaner, hvor familierne er tilknyttet mange forskellige sagsbehandlere.

Der skal tænkes i helheder på tværs af myndighedsområderne, hvor erfarne medarbejdere får den samlede tilknytning til de kriminalitetstruede familier.

De skal sammensætte indsatsen, herunder inddragelse af alle relevante aktører som f.eks. daginstitutionspædagoger, lokale virksomheder, skolelærere, idrætstrænere, beskæftigelsesmedarbejdere, politi osv.

Der skal opstilles tidsmål for indsatsen, og medarbejderne skal tilbydes resultatløn.

Forældrene skal være rollemodeller og tage ansvar for deres børn.

De skal ud på arbejdsmarkedet, sørge for, at børnene passer skolen, laver lektier, og passer sengetiderne om aftenen.

Når forældre er rollemodeller for deres børn, øger vi chancen for, at de unge bliver selvforsørgende, og vi mindsker risikoen for, at de kommer ud i en kriminel løbebane.

Om nødvendigt må kommunen gøre brug af forældrepålæg, hvor det får konsekvenser for forældrenes ydelser, hvis de ikke lever op til forældreansvaret. I Fredensborg Kommune blev der kun udstedt 3 forældrepålæg i 2012.

Nultolerance er allerede udgangspunktet i kommunen, og det støtter Liberal Alliance op om.

 

 

Af Helle Abild Hansen,

spidskandidat for Liberal Alliance til Fredensborg Byråd

{fcomments on}

Lyt til netradio