Solhatte og uv-armbånd lærer børnene om god adfærd i solen
Der blev uddelt både solhatte og flotte uv–armbånd, da børnene i tre af kommunens børneinstitutioner onsdag fik besøg af Kræftens Bekæmpelse og borgmester Thomas Lykke Pedersen. Børnene skulle på en sjov og lærerig måde få mere viden om sund soladfærd.
Der blev uddelt både solhatte og flotte uv–armbånd, da børnene i tre af kommunens børneinstitutioner onsdag fik besøg af Kræftens Bekæmpelse og borgmester Thomas Lykke Pedersen. Børnene skulle på en sjov og lærerig måde få mere viden om sund soladfærd.
”Når man selv har prøvet at få beskeden – du har hudkræft, så ved man hvor chokerede det er, at få en livstruende sygdom. Derfor vil jeg i samarbejde med kommunen sætte fokus på sund soladfærd allerede fra vuggestuealderen”, siger formanden for Kræftens Bekæmpelse i Fredensborg, Lars Søndergaard.
Børn og unge er særligt udsatte over for uv-stråling, og derfor er solskoldninger ekstra problematiske i barndommen. Jo mere huden udsættes for uv-stråling gennem livet, og jo flere solskoldninger man får, des større er risikoen for at udvikle kræft i huden.
”Jeg synes derfor det er vigtigt, at børn allerede fra de er små lærer at omgås solen. Med den rette omtanke og beskyttelse, kan solen bestemt blive vores bedste ven og give os masser af herlige sommeroplevelser”, siger Thomas Lykke Pedersen, borgmester i Fredensborg Kommune.
Børn skal ikke undgå solen. Men det er vigtigt, at de bliver beskyttet i solen, når uv-indekset er 3 eller mere, så undgår de solskoldninger og nedsætter risikoen for at udvikle kræft i huden senere i livet.
Sollys er vigtig, ikke mindst pga. vores behov for D-vitamin. Kræftens Bekæmpelse anbefaler derfor, at vi skruer ned, men ikke slukker for solen og følger solrådene.