Kom en tur i marken med får og fårehunde, vær med til at brygge årets juleøl eller sid til bords i gourmetrestauranten på gårdspladsen. Det er måske nogle af de tilbud, der er på programmet, når foreningen ”Smag på Nordsjælland” i dagene 17. - 27. juli  afholder den tredie ”Smag på Nordsjælland”-festival.

”Formålet med festivalen er at vise, at man kan få en enestående lokalt dyrkede råvarer og kulinarisk oplevelse i Nordsjælland”, siger formanden for Smag på Nordsjælland, Torben Bo Toft Christensen, som driver Rokkedyssegård i Kirke Værløse.

”Mange af netværkets medlemmer leverer råvarer og produkter til toprestauranterne i København – og vi synes det er vigtigt, at vores madinteresserede gæster også oplever, hvor maden kommer fra”. På Rokkedyssegård dyrker Lisbeth og Torben jordbær og hindbær, som de sælger til restauranter, i gårdbutikken og i cafeen, og som forarbejdes til saft, marmelade og chutneys i gårdens eget produktionskøkken.

Det er foreningens 40 medlemmer, som er gået sammen om at organisere festivalen. Festivalen sætter fokus på de mange producenter af kvalitetsråvarer og madhåndværkere, der findes i Nordsjælland. Medlemmerne tæller både vinproducenter, bryggere, snapseproducenter, producenter af frugt, bær og grønt samt alle slags kød og charcuterivarer der alt sammen sælges fra gårdbutikker, restauranter og cafeer.

I løbet af festivalugen åbner mange af medlemmerne deres døre for gæsterne, som får lov til at se ind bag kulisserne hos producenter og madhåndværkere, og gårdbutikkerne byder på oplevelser i form af rundvisninger, pop up-restauranter, med mere.

Smag på Nordsjælland blev oprettet i 2008 med det formål at styrke de dyrknings- og avlsformer, og de håndværksmæssige traditioner, der karakteriserer regionen og for at fremme kulinariske oplevelser, baseret på gode lokale råvarer og madhåndværk.

Oplysning om program for festivallen kan ses på foreningens hjemmeside:http://www.smagpaanordsjaelland.dk/