Fredensborg Ny Kunstforening (FNYK) afholder lørdag den 29. og søndag den 30. april den årlige forårsudstilling i Fredensborg Gamle Biograf, Jernbanegade 4 (nær Slottet).

Nyd medlemmernes malerier, akvareller, collager og fotos i biografsalen. Kunsthåndværk (keramik, smykker og glas) kan opleves på balkonen og i kælderen er der fokus på kunstens store formater og på børnekunst.


Åbent begge dage kl. 11 – 16. Fri entré.
Fernisering lørdag den 29. april kl. 11, hvor kulturudvalgsformand Ulla Hardy Hansen åbner udstillingen og kl. 12.30 trækkes der lod om donerede værker blandt de tilstedeværende gæster.
Vesterdal Jørgensen’s jazztrio bestående af Jan Ussing Olsen, Verner Thomsen og Jørgen Vesterdal Jørgensen står for den musikalske underholdning og FNYK byder på forfriskninger.

33 af Fredensborg Ny Kunstforening’s 130 medlemmer er repræsenteret på udstillingen med mere end 100 værker, der ikke tidligere er vist på Foreningens udstillinger. Publikum kan se frem til et spændende udvalg indenfor malerier, grafik, collager, fotografier, keramik, smykker og glas.


Kunstnerne bag de udstillede værker: Anette Kold, Anne Birthe Allerup, Anne-Marie Læssøe, Anne Marie Pedersen, Ann-Dorte Burmeister, Ann Hagström, Annie Brostrøm, Anni Rosenhøj, Bo Linneke, Christian Hansen, Elsebeth Holm Kristensen, Erik Andersen, Erik Emil Olsen, Henrik Nielsen, Inger Dorthea Olsen, Jens Christian Jensen, Jette Guldberg, Jette Højdal Jensen, Jette Zerlang, Jill Conway-Fell, Katrin H. Lacart, Lilly Læssøe, Lisbeth Nylén, Marianne Kokholm, Marianne Larsen, Marianne Normann, Merete Larsen, Nanna Folkmann, Solveig Karlsen, Susanne Månsson, Søren Treldal, Yvonne Jensen og Aase Bergstrøm.
Se også Foreningens kunstgalleri på: www.FNYK.dk

Kulturelt pusterum lørdag d. 29. april kl. 14
Vor lokale multikunstner, ungarske Gabor Ferenczi spiller folkemusik, jazz og latinamerikansk på klarinetten, akkompagneret elektronisk. Danske syng-med-sange er også på repertoiret. Snyd ikke dig selv for en underholdende eftermiddagstime i ”Kældercafeen”, hvor FNYK byder på forfriskninger. Fri entré.